Cmentarz komunalny (Wilkowyja)

Największa rzeszowska nekropolia. Częściej nazywana "cmentarzem Wilkowyja".

Udostępniony  1 VI 1972 roku. Powstał w północno-wschodniej części miasta, pomiędzy już rzeszowskim Pobitnem a ówczesną wsią Wilkowyja. W jego granicach znalazł się cmentarz wsi Pobitno i Załęże „Na Borku” (założony w 1932) oraz przylegający do niego cmentarz ofiar epidemii tyfusu. Niedawno włączono w jego obręb dawny cmentarz wsi Wilkowyja.

Cmentarz komunalny był kilkukrotnie powiększany, obecnie obejmuje obszar 27 hektarów, pochowano tu ok. 23 tys. osób. W centralnym punkcie cmentarza znajduje się kaplica. W styczniu 2013 roku uruchomiona została w niej spopielarnia zwłok. Na cmentarz można się dostać dwiema bramami: od ulicy Cienistej (brama główna) oraz od ul. Polnej.

W najbliższym czasie planowana jest dalsza rozbudowa cmentarza i w budżecie miasta zarezerwowano pieniądze na ten cel. O tych inwestycjach czytaj tutaj.

Kaplica cmentarna

Pomnik ofiar komunizmu

Pomnik Ofiar Obozów Koncentracyjnych

Na cmentarzu znajdują się pomniki: Ofiar Obozów Koncentracyjnych, Symboliczna Mogiła Ofiar Komunizmu oraz Pomnik Dzieci Nienarodzonych. Są tu także groby wielu zasłużonych rzeszowian m. in: mjra Wacława Kopisto, ks. Walentego Bala, prof. Zbigniewa Sobolewskiego, Klemensa Gudla, posła Adama Matuszczaka, Zdzisława Kozienia, Witolda Świadka. W części „Na Borku” i w części przylegającej do ulicy Polnej znajdują się groby mieszkańców Pobitna.

Grób mjra Wacława Kopisto i Aliny Kopisto

Grób aktora Zdzisława Kozienia

Grób piłkarza Stali Rzeszów i Resovii Rzeszów Tadeusza Hogendorfa

Grób Ks. Walentego Bala

Dni Osiedla Pobitno
26 maja 2018
Zapraszamy!!!

Głosuj na zadania do RBO

Zadania nr 5, 34, 59
kliknij

Sponsorzy Dni Osiedla Pobitno
26 maja 2018

Kontakt z redakcją redakcja@pobitno.pl Wszelkie prawa zastrzeżone przez pobitno.pl Osiedle Pobitno Rzeszów