No i co z Wisłokostradą?

12.06.2017 Do Rady Osiedla wpłynął wstępny projekt nowej drogi - Wisłokostrady. To robocza nazwa ulicy gen. Dworaka. Jej przebieg wzbudza szereg obaw i wątpliwości wśród mieszkańców Pobitna i Rzeszowa.

Wisłokostrada jest przedłużeniem al. Rejtana. Rozpoczyna się przy skrzyżowaniu z ul. Lwowską. Jej pierwszy odcinek został już oddany. To fragment, który prowadzi do targowiska. Ma na razie jedną nitkę - po jednym pasie w jedną stronę. Ale kiedyś cała nowa droga będzie miała po dwa pasy ruchu w obydwu kierunkach. Będą też chodniki i ścieżki rowerowe.

Od targowiska droga będzie przebiegała w kierunku północnym, wzdłuż rzeki Wisłok. Będzie przebiegała obok czynnego osuwiska w rejonie ulicy Konfederatów Barskich. Z tą ulicą będzie połączona ścieżką rowerową.

W rejonie ulicy Konfederatów Barskich i Chłędowskiego musi zostać wyburzonych kilka domów i budynków gospodarczych. Ci mieszkańcy, którzy mieszkają w tych domach są na to przygotowani. O swoje domy obawiają się Ci, którzy pozostaną na osuwisku. Wiadomo, że będzie ono zabezpieczane. To jednak nie uspokaja mieszkańców. W sąsiedztwie osuwiska rozpocznie się budowa wiaduktu. Konieczne będzie palowanie. Jak na to zareagują ściany domów na szczycie wzniesienia? Nie wiadomo.

Od osuwiska droga będzie nadal przebiegała wzdłuż Wisłoka. Będzie poprowadzona na filarach ponieważ konieczna jest budowa wiaduktu. Pod drogą znajdzie się ciepłociąg oraz tory kolejowe. W pobliżu Kopca Konfederatów, samochody będą jeździły już niemal na wysokości szczytu wzniesienia. Za torami zbudowane zostanie rondo. Łączyć się tam będą ulice Dworaka (Wisłokostrada), Ciepłownicza, gen. Maczka i w dalszej przyszłości ul. Sieciecha.

Mieszkańców interesuje też kiedy taka droga powstanie. I czy w ogóle powstanie. Budowa Wisłokostrady miała zostać odsunięta w czasie w związku z planowaną budową obwodnicy południowej. Ale dzisiaj już wiemy, że obwodnica południowa na razie nie powstanie. Co zatem z Wisłokostradą?

(Adam Napiórkowski)

Dni Osiedla Pobitno
26 maja 2018
Zapraszamy!!!

Głosuj na zadania do RBO

Zadania nr 5, 34, 59
kliknij

Sponsorzy Dni Osiedla Pobitno
26 maja 2018

Kontakt z redakcją redakcja@pobitno.pl Wszelkie prawa zastrzeżone przez pobitno.pl Osiedle Pobitno Rzeszów